Wiele kampanii reklamowych firm kosmetycznych opartych jest na sloganach mówiących o tym, jak są one naturalne i przez to korzystnie wpływają na naszą skórę i włosy. Z uwagi na brak definicji prawnej kosmetyków naturalnych, prawo do używania takiej nazwy uzurpują sobie często syntetyczne produkty z niewielką, czasami wprost śladową ilością składników naturalnych. Zawierają one często wiele składników podejrzewanych o potencjalne działania uboczne.
Ekologiczne kosmetyki ECO Cosmetics produkowane są natomiast pod nadzorem największej europejskiej organizacji certyfikującej produkty ekologiczne ECOCERT. Produkty ECO Cosmetics spełniają surowe wymagania ECOCERT w zakresie doboru surowców, atestowania ich dostawców oraz procesu produkcyjnego wraz pakowaniem.
Wszystkie kosmetyki ECO Cosmetics zawierają wyłącznie składniki pochodzenia naturalnego, bez surowców petrochemicznych czy syntetycznych. Certyfikat ECOCERT dla kosmetyków ekologicznych firmy ECO Cosmetics daje kupującym gwarancję, iż mają do czynienia z najwyższej jakości produktem sprawdzonym przez uznaną niezależną instytucję certyfikującą. Dlatego, jeśli na produkcie zobaczą państwo oznaczenie ECOCERT oznacza to, że produkt posiada taki certyfikat.
Certyfikat nie jest dla ECO Cosmetics oczywiście celem samym w sobie. Najważniejsze jest, by wytwarzać prawdziwie naturalne kosmetyki, które znajdują Państwa uznanie ze względu na ich jakość i nadzwyczajne własności pielęgnacyjne. To, że jakiś kosmetyk nie ma certyfikatu też nie znaczy, że posiada substancje szkodliwe. Najważniejsze, aby przyglądać się składom. Kupując kosmetyki nie mające certyfikatów, u których skład wydaje się być obiecujący, nadal nie mamy pewności czy produkt jest ekologiczny, ale czasami takie produkty są po prostu tańsze (odpada im koszt certyfikowania). Wcale nie odradzamy ich używania, jeśli jednak chcemy mieć pewność, że kupujemy wartościowy i sprawdzony produkt najwyższej jakości nie pozostaje nam nic innego jak sięgnąć po certyfikowane produkty.
Warto również zwrócić uwagę czy firma jest konsekwentna w tym co robi i czy ekologia nie zatrzymuje się na użyciu certyfikowanych składników. Dlatego kolejnym ważnym certyfikatem jest oznaczenie stowarzyszenia PrimaKlima mówiące o tym, że kosmetyki ECO Cosmetics powstają z troską o neutralizowanie emisji CO2 (finansowanie zalesiania stosownie do zasad stowarzyszenia PrimaKlima). Widząc na opakowaniu kosmetyku znak w kształcie pieczęci przedstawiający drzewko z napisem CO2 – neutral, możecie Państwo być spokojni o to, że dany produkt posiada certyfikat świadczący o minimalizowaniu emisji CO2 przy jego produkcji.
Dla wegan oraz wegetarian, ale także dla każdej osoby, której nie jest obojętny los zwierząt, ECO Cosmetics umieszcza na swoich kosmetykach oznaczenie mówiące o tym, że produkty nie posiadają żadnych składników pochodzenia zwierzęcego i są wpisane na listę Vegan Society, a w związku z tym są uprawnione do korzystania z ich logo. Niemal wszystkie kosmetyki ECO Cosmetics są wegańskie, jednak istnieją dwa wyjątki, jest to Balsam do ust oraz Lakier do włosów. Balsam do ust zawiera w swoim składzie wosk pszczeli, co może być uznane za produkt pochodzenia zwierzęcego. Natomiast Lakier do włosów zawiera szelak, który jest odmianą żywicy naturalnej produkowanej przez owady zwane czerwcami. Jednak w żadnym kosmetyku ECO Cosmetics nie znajdą Państwo składników z części zwierząt, jedynie owe 2 produkty przez nie wytworzone.
Będąc przy temacie zwierząt należy wspomnieć o oznaczeniu mówiącym o nietestowaniu na zwierzętach. Wedle prawa europejskiego od 11 marca 2009 roku żadne kosmetyki produkowane w całej Unii Europejskiej nie mogą być testowane na zwierzętach. W Polsce to prawo obowiązuje już od 21 stycznia 2005, a zatem takie oznaczenie powinien posiadać każdy kosmetyk wyprodukowany po tym terminie. Symbol ten oznacza, że ECO Cosmetics nie wykonuje żadnych testów kosmetyków na zwierzętach, ani nie zleca takich testów (na przykład do krajów, gdzie testowanie kosmetyków na zwierzętach jest legalne), co więcej ECO Cosmetics nie eksportuje swoich produktów do Chin, gdzie testowanie na zwierzętach importowanych kosmetyków jest obowiązkowe.