Cztery proste kroki
Wsyp jedną płaską miarkę soli do naczynia
Wypełnij naczynie letnią wodą do oznaczonej wysokości
Mieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia soli w wodzie
Rozpocznij oczyszczanie nosa
“Płuczę nos codziennie od ponad 25 lat.”
Płukanie nosa w programie „Bez recepty” stacji TTV
Dwuminutowy fragment odcinka „Uszy/zatoki” emitowanego jesienią 2012 roku, w którym Ireneusz Klawikowski demonstruje technikę neti.
Jogińską technikę płukania nosa zwaną Neti lub Jala Neti poznałem ponad 25 lat temu i używam jej codziennie od tego czasu. Korzyści z płukania nosa były u mnie widoczne już po krótkim czasie. Od dziecka miałem skłonności do częstego zapadania na choroby górnych dróg oddechowych. Nawet w wieku dorosłym zdarzało mi się to wielokrotnie w ciągu roku. Regularne płukanie nosa spowodowało, że przeziębienia zdarzają się teraz sporadycznie, a ich przebieg jest bardzo łagodny. Najbardziej jednak cenię codzienne uczucie świeżości jakie daje ten „prysznic dla nosa” jak niektórzy nazywają praktykę neti. Kubek neti to wynalazek, któremu należy się podobne uznanie jak to jakim cieszy się mydło czy szczoteczka do zębów. Są to oczywistości, bez których nie wyobrażamy sobie życia. Ja nie wyobrażam sobie życia bez płukania nosa.
Lekarze polecają płukanie nosa
Wielu lekarzy, szczególnie w Europie Zachodniej, zaleca swoim pacjentom płukanie nosa jako terapię uzupełniającą w przypadku chorób górnych dróg oddechowych, zatok czy kataru siennego.
Dr Wolfgang Vahle, laryngolog z Paderborn w Niemczech, jest zagorzałym zwolennikiem płukania nosa i uznaje je za bardzo efektywny sposób terapii przeziębień. Skuteczne oczyszczenie nosa jest ważne jego zdaniem, gdyż zmniejsza ilość zarazków, z jakimi musi się uporać system immunologiczny. To czy zarazki zostaną zdziesiątkowane poprzez zastosowanie antybiotyku, czy
w łagodniejszy sposób poprzez wypłukanie ich z nosa przy pomocy wody z solą jest dla organizmu obojętne. Ważne jest, aby się ich pozbyć.
Pär Stjärne, ordynator Oddziału Laryngologicznego w Szpitalu Uniwersyteckim Karolinska, Huddinge, Szwecja, propagator regularnego płukania nosa, podkreśla, że znaczenie prawidłowego funkcjonowania nosa dla całego organizmu jest dużo większe niż przypuszczamy. Nos to zaawansowany filtr powietrza, efektywny wymiennik cieplny i nawilżacz powietrza. Zatkany nos może przykładowo skutkować mniejszą ilością snu, a to może w długim okresie czasu prowadzić do różnych schorzeń, np. podwyższonego ciśnienia. Prawidłowo funkcjonujący nos to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia.
Rachunek jest prosty:
Zestaw do płukania nosa NoseBuddy to produkt wysokiej jakości i przy odpowiednim użytkowaniu może służyć przez długi czas.
Zakup około 2 kilogramów soli rocznie to jedyny koszt,
jaki powstaje przy regularnym płukaniu nosa.
Trzy sekrety płukania nosa
Dlaczego jest przyjemne?
RÓWNOWAGA OSMOTYCZNA
Woda, gdy dostanie się przypadkowo do nosa, wywołuje z reguły pieczenie lub nawet ból. Związane jest to ze zjawiskiem osmozy.
Człowiek w dużej mierze składa się z wody. Fizjologiczne stężenie soli w organizmie człowieka wynosi 0,9%, stąd bierze się słonawy smak łez. Gdy do nosa dostanie się zwykła woda bez soli (jak na basenie) mamy do czynienia z dwoma cieczami o różnej koncentracji soli po obu stronach błony śluzowej nosa. Występują siły osmotyczne i przyciąganie wody do wnętrza organizmu poprzez śluzówkę, co odczuwamy jako pieczenie czy nawet ból. Gdybyśmy kąpali się Morzu Śródziemnym, gdzie stężenie soli wynosi około 3,5%, to przy dostaniu się jej do nosa, mamy sytuację odwrotną, woda z wnętrza organizmu o niższym stężeniu wyciągana jest na zewnątrz, co także odbierane jest jako niekomfortowe odczucie.
Naczynie NoseBuddy mieści do kreski dokładnie 500 ml wody, jeśli dorzucimy do niego jedną miarkę soli (ok. 4,5 g) to otrzymujemy roztwór o stężeniu soli równym 0,9%, czyli takim jakie występuje wewnątrz organizmu. W momencie płukania płyn wprowadzany do nosa znajduje się w równowadze osmotycznej z płynami fizjologicznymi i oczyszczanie nosa odczuwane jest jako przyjemne.
Dlaczego jest skuteczne?
NAWILŻENIE
Na powierzchni błony śluzowej obecnej w nozdrzach, zatokach, tchawicy, oskrzelach i przewodach słuchowych (miedzy nosem a uchem środkowym) znajdują się mikroskopijne włoski zwane rzęskami. Płukanie nosa stymuluje ruchy rzęsek umożliwiające usuwanie flegmy, kurzu, pyłków, bakterii i wirusów. Ta prosta metoda oczyszcza i nawilża drogi oddechowe i błony śluzowe.
Między innymi dlatego neti może dawać ulgę i zapobiegać przeziębieniom, zapaleniu zatok, astmie, alergiom i infekcjom dróg oddechowych oraz problemom wynikającym z zanieczyszczenia powietrza.
Suche otoczenie obniża skuteczność działania rzęsek, wysuszając błony śluzowe. Płukanie nosa przywraca ich naturalną wilgotność i zmniejsza obrzęk wywołujący niedrożność nosa.
Dlaczego jest efektywne?
EFEKT BERNOULLIEGO
Woda wypływająca z kubka NoseBuddy do nosa, natrafia na zwężenie i zgodnie z prawem Bernoulliego ciśnienie wody spada, a zwiększa się jej predkość. Szybko płynący strumień wody, wytwarza ciąg efektywnie oczyszczający nos z nadmiernego śluzu i zanieczyszczeń.
Jednocześnie z uwagi na dużą prędkość przepływu roztworu płuczącego wytwarza się podciśnienie. Przynosi ono bardzo istotny efekt. Mimo, iż woda podczas płukania nie przepływa przez zatoki czołowe, lecz wzdłuż otworów zatok, to podciśnienie wysysa z nich zalegający tam śluz. Stąd efektywność płukania nosa także przy stanach zapalnych zatok.
Jeżeli porównamy płukanie nosa przy użyciu NoseBuddy ze stosowanym przez niektórych płukaniem nosa poprzez wciąganie wody z dłoni, to ta druga metoda prowadzi jedynie do nawilżenia błony śluzowej, nie daje jednak głębokiego oczyszczenia z uwagi na brak ciągu. Ponadto wciągana z dłoni woda nie jest roztworem o stężeniu soli fizjologicznej i zgodnie z wspomnianym prawem osmozy może powodować nieprzyjemne, piekące wrażenie w nosie.
Idealny dla jogina
Ten, kto regularnie pije wodę nosem o wczesnej porze, gdy kończy się noc, staje się inteligentny, a jego wzrok ostrość ma orła, jego skóra nie będzie się marszczyć, a włosy siwieć i wolny będzie od wszelkich chorób.